Sevim SAĞDIÇ Atölyesi
Ebru ile geçmişe yolculuk...
Cuma
19.Aralık.06
1:21 PM
| RSS
 
Aydın’da doğdum İlköğrenimimi  Eskişehir Ertuğrul Gazi  İlk okulunda, Orta öğrenimimi Sakarya  Kız meslek lisesinde tamamladım. 1980 Yılında  Ankara Kız Teknik Yüksek  Öğretmen Okulu Resim Bölümünden mezun oldum. Yüksek öğrenimimi tamamladıktan sonra,1980 Yılında Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Dairesi  Başkanlığın’da Göreve başladım.

 

Tezhip sanatı ile değerli hocamız Ömer Faruk Atabey sayesinde Kültür Bakanlığınca düzenlenen kurslar vesilesiyle tanıştım.Kendisini saygı ve rahmetle anıyorum.Yine geleneksel sanatlarımızdan olan minyatür sanatı hocalarımızdan Nurten Ünver hocamla da Mili Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen minyatür sanatı kursunda tanıştım.

Hocamın değerli bilgilerinden az da olsa bu kursta yararlanma fırsatı buldum.Kendilerine teşekkür ediyorum.

 

1996 Yılından beri   Milli Eğitim Bakanlığı’nın resim ve iş teknik öğretmenleri için ülke genelinde düzenlemekte olduğu geleneksel Türk sanatlarından ebru ve vitray kurslarında  Eğitim görevlisi olarak çalışmaktayım bu sayede çok sayıda  öğretmen arkadaşlarıma ebru  ve vitray sanatını sevdirerek tanıttığıma inanıyorum.

 

Bilkent Ünüversite sinin  her yıl sürdürdüğü demiryolu projesi kapsamında  ebru sanatına da yer verilmesi nedeniyle, bu sanatın bazı pilot bölgelerde ilköğretim öğrencilerine tanıtılmasında görev aldım.Bu çalışmalar,Geleneksel Türk Sanatlarının,özellikle ebru sanatının gelecek nesillere aktarılması açısından önem taşımaktadır.

 

Bu sanatımızın tanıtılıp yaygınlaştırılmasının  sadece ülkemizde değil yurt dışında da başta Türk gençlerimiz olmak üzere yabancıların da  tanımasının çok faydalı olacağı kanısındayım.Çünkü ebru sanatını tanıtmak için davet edildiğim Almanya- Frankfurt’da ki izlenimlerimde onların bu sanatlara  oldukça ilgi duyduklarını gördüm bu da geleneksel sanatlarımızın değeri açısından çok önemli.

 

Sık sergi açmamakla beraber çoğu Ankara’da olmak üzere Kütahya,Amasya ve Bayburt gibi bazı illerimizde sergi açma fırsatı buldum.Sergilerimin çoğu kursiyer öğretmen arkadaşlarımla birlikte oluşturduğumuz sergilerdir.

 

Bu güzel sanatı ayrıca tarihi bir mekan olan  Ankara ulus’Vakıf Sulu Han Çarşısında’ki atölyemde halen sürdürerek öğrenciler yetiştirmekteyim.

 

 

Search
Calendar
«  Aralık 2019  »
PaPtSaÇrPrCuCt
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Entries archive
Our poll
Sitemi nasıl buldunuz?
Toplam cevap: 105
Site friends
  • Create your own site
  • Statistics
    Copyright MyCorp © 2019
    Powered by uCoz